Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Środkowopomorskie Regionalne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

601 100 100

Przystań Łabusz

Leżące na terenie Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego na obszarze chronionego krajobrazu jeziora Jamno (9 co do wielkości w Polsce), które znaczną częścią linii brzegowej graniczy z gminą Będzino. Akwen ten, do niedawna zamknięty dla turystyki i sportów wodnych, po uruchomieniu oczyszczalni ścieków w Koszalinie na nowo odkrywany jest przez wodniaków.

Położony kilkaset metrów od Bałtyku proponuje żeglarzom silne wiatry, jednocześnie z ciepłą i płytką wodę. jest bowiem jeziorem przymorskim. turystom pieszym i amatorom kolarstwa ścieżki wzdłuż brzegów. biwakowiczom zaciszne, ukryte wśród zieleni w sąsiedztwie piaszczystych plaż miejsca na rozbicie namiotu. Jamno połączone jest z Bałtykiem liczącym 500 metrów kanałem jamneńskim, który w czasie jesiennych i zimowych sztormów jest przez morze zasypywany. Okresowo połączenie jest więc zamknięte. nie dotyczy to pełni sezonu żeglarskiego. Latem można kanałem wypłynąć z Jamna na pełne może. wielu żeglarzy korzysta z tej okazji. Walory jeziora doceniają także jachtsmeni wyczynowi, którzy od lat organizują tu regaty rangi mistrzostw kraju, pucharu kraju, mistrzostw okręgu i regionu we wszystkich olimpijskich i poza olimpijskich klasach żeglarskich. Pływających po Jamnie miłośnicy sportów wodnych uważają to miejsce za najatrakcyjniejszy akwen polski północnej.

Decyzją Rady Gminy Będzino z 2003 jedną z działek nad jeziorem w Łabuszu przekazano w użytkowanie Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na południowym brzegu w odległości zaledwie 8 kilometrów od centrum Koszalina powstaje na bazie uruchomionej już mariny Ośrodek Ratownictwa, Szkolenia i Rehabilitacji WOPR oraz Strażacki Ośrodek Szkolenia Ratownictwa Wodnego.

 W marinie jednocześnie może cumować 50 jachtów turystycznych średniej wielkości. Całoroczne schronienie w hangarze portowym znajdzie około 30 łodzi. Na strzeżonych parkingach jest miejsce dla 40 samochodów. Całodobowa ochrona przystani nie ogranicza się tylko do sprzętu wodnego. Pilnowane są samochody i rowery. Rzadką w Polsce cechą tej mariny jest przyjazny stosunek wędkarzy, którzy cumują i przechowują tu łodzie, a na rozległych i bogatych łowiskach w rejonie Łabusza łowią węgorze, sandacze i inne ryby. W sezonie nawigacyjnym Jamno patrolowane jest przez wyspecjalizowane służby ratownicze WOPR i Policji Wodnej. Po ukończeniu inwestycji będzie tu pełne zaplecze socjalno – techniczne dla wszystkich wodniaków. Przewidziane jest założenie letniej bazy windsurfingu. Żeglarski port w Łabuszu ma szanse zostać jedną z ładniejszych marin Wybrzeża Środkowego. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu o Naszej Przystani:

KOMUNIKAT 

  • Informujemy, że przystań czynna będzie od dnia 1 maja 2023 do 30 listopada 2023, w godzinach 6-23.
  • Przebywanie w godzinach nocnych oraz korzystanie ze sprzętu pływającego winno być uzgodnione z bosmanem przystani, tel. 723 974 522

Jezioro Jamno

Jamno – jezioro przybrzeżne na Wybrzeżu Słowińskim, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, odcięte mierzeją od Morza Bałtyckiego. Powierzchnia lustra wody wynosi wg różnych źródeł od 2205,2 ha do 2239,6 ha. Zajmuje 9. miejsce w Polsce pod względem powierzchni, a 3. w województwie. Jest jeziorem, gdzie intensywnie uprawia się sporty wodne. Nad akwenem znajdują się liczne przystanie żeglarskie, a w trakcie sezonu pływa tu statek turystyczny.

Jamno jest jeziorem polimiktycznym. Objętość wody w zbiorniku wynosi 31 528,0 tys. m³. Z powodu połączenia z morzem poprzez Jamieński Nurt – Jamno charakteryzuje się znacznym wpływem wód morskich na stan hydrochemiczny.

Całe jezioro znajduje się w gminie Mielno, w powiecie koszalińskim. Średnia głębokość zbiornika wynosi 1,4 m, a maksymalna głębokość 3,9 m. Lustro wody Jamna znajduje się na wysokości 0,1 m n.p.m. Kształt misy jeziornej jest nieregularny, zawężony od zachodu i stopniowo rozszerzający się ku wschodowi. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej. Całkowita powierzchnia zlewni jeziora wynosi 502,8 km². Do jeziora uchodzą dwie rzeki: Dzierżęcinka, Unieść, struga Strzeżenica oraz Kanał Dobiesławiec, Kanał Łabusz. Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem. Ujście kanału do morza podczas sztormów jest często zasypywane.